dr mozhde rezvani
Search
Close this search box.
یکی از نمونه کارهای روش تکثیر کاشت مو

روش تکثیر کاشت مو؛ با جدیدترین روش کاشت مو آشنا شوید!

روش تکثیر کاشت مو جزو جدیدترین اختراع‌های علم زیباییست که با توجه به مزایای فوق العاده، در مدت زمان کوتاهی به بیشترین میزان محبوبیت دست پیدا کرده است.

روش تکثیر کاشت مو یکی از پیشرفته‌ترین تکنیک‌هایی است که پزشکان زیبایی برای رفع کم مویی یا طاسی از آن استفاده می‌کنند. اگر به تصاویر قبل و بعد از کاشت موی افراد نگاه کنید، متوجه خواهید شد که‌ وجود مو تا چه حد بر آراستگی و زیبایی چهره تاثیر دارد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

جهت مشاوره رایگان یا رزرو نوبت فرم زیر را پر کنید

تست

این یک فرم تست می باشد.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

شماره ثابت کلینیک

شماره موبایل کلینیک

ارتباط از طریق واتساپ

آنچه می‌خوانید
پاک کردن تاتو روی شانه با لیزر کیوسوئیچ

روش تکثیر کاشت مو چه نوع روشی است؟

کاشت مو به روش تکثیر چیست و به چه علت جزو پیشرفته‌ترین متدها محسوب می‌شود؟ از آنجایی که طاسی یا کم مویی تاثیرات به شدت منفی بر اعتماد به نفس افراد می‌گذارد، پزشکان زیبایی تلاش کرده‌اند تا این درمان را با روش‌های موثرتری انجام دهند. متاسفانه تعداد افرادی که به دلیل مشکلاتی نظیر وراثت، مشکلات هورمونی، استرس و بیماری‌های خاص با مشکل طاسی روبرو می‌شوند کم نیست. پس کشف روش‌های پیشرفته کاشت مو جزو نیازهای مهم جامعه به حساب می‌آید.

روش تکثیر کاشت مو یکی از خاص‌ترین متدهای پیوند مو است که از همه نظر نسبت به سایر شیوه‌ها برتری دارد. اصلی‌ترین تفاوت آن با سایر روش‌ها این است که فولیکول‌ها با کمک سلول‌های بنیادی تکثیر خواهند شد؛ در واقع علت اصلی نام گذاری این شیوه نیز بر همین اساس بوده است. با کمک تکثیر فولیکول‌ها، تراکم موها در بخش طاسی افزایش یافته و ظاهر بهتری پیدا می‌کند. 

روش کاشت مو تکثیری چگونه صورت میگیرد؟ 

در بخش قبل به این موضوع اشاره کردیم که این شیوه با کمک سلول‌های بنیادی انجام می‌شود؛ اما چطور؟‌ پزشکان در ظروف آزمایشگاهی خاص، حجم قابل قبولی از مواد مغذی و محرک رشد قرار می‌دهند و سلول‌ها را به این محیط منتقل می‌کنند. فراهم کردن یک محیط مناسب برای تکثیر شدن سلول‌ها الزامی است‌. 

در طی انجام مراحل روش تکثیر کاشت مو، پزشکان باید به فاکتورهایی نظیر دمای محیط آزمایشگاهی توجه ویژه‌ای داشته باشند. به علاوه، اندازه Ph و سطح اکسیژن نیز جزو دیگر مواردی هستند که تنظیم آن‌ها ضرورت دارد. سپس سلول‌‌ها در این شرایط، روند تکثیر شدن را آغاز می‌کنند و با توجه به فاکتورهای اعمال شده در محیط کشت، عمل تکثیر و تقسیم را بهتر انجام خواهند داد. البته گاهی پیش می‌آید که پزشکان از شیوه‌های خاصی برای تکثیر بهتر سلول‌ها استفاده می‌کنند.

آماده سازی برای کاشت مو تکثیری

زمان انجام روش تکثیر کاشت مو چقدر طول می کشد؟

می‌توان به این سوال یک پاسخ کلی داد؛ زیرا شرایطی مانند میزان بخش طاسی و تعداد گرافت‌ها تاثیر مستقیمی بر مدت زمان پیوند می‌گذارند. اما به طور کلی می‌توان میانگین زمان ۶ الی ۸ ساعت را برای انجام مراحل آن در نظر گرفت. البته میزان مهارت پزشک نیز در این مقوله بی تاثیر نخواهد بود.

دوره نقاهت این روش معمولا بین ۲ الی ۳ هفته طول می‌کشد. علائمی نظیر ورم و کبودی جزو عوارض طبیعی این روش به شمار می‌روند که در اکثر موارد طی چند هفته بهبود پیدا می‌کنند. البته خارش پوست سر نیز جزو دیگر مواردیست که در اکثر بیماران مشاهده می‌شود. 

آشنایی با مراحل روش تکثیر کاشت مو

آشنایی با مراحل کاشت مو تکثیری یکی از مهم‌ترین دانستی‌ها قبل از جراحی به شمار می‌رود. متقاضی باید پیش از انتخاب این روش، از تمامی مراحل آن آگاهی داشته و‌ از کل جزئیات مربوطه آگاه باشد. بدون شک‌ یک انتخاب کورکورانه نتیجه موفقیت آمیزی نخواهد داشت. بی ‌تردید پزشکتان تلاش خواهد کرد به شما در این باره اطلاعاتی ارائه کند ولی قطعا مطالعه مقالات نوشته شده در این حیطه، شما را برای فهم بهتر صحبت‌های پزشک آماده کرده و‌ جزئیات بیشتری را برایتان شفاف سازی خواهد کرد.

از آنجایی که روش تکثیر کاشت مو جزو‌ پیشرفته‌ترین‌ شیوه‌هاست باید انتظار داشت که انجام آن در طی چند مرحله انجام شود. برداشت نمونه اولیه، استخراج سلول‌های بنیادی، آماده سازی ناحیه گیرنده و کاشت مو در بخش تعیین شده اصلی‌ترین مراحل این متد هستند. البته ممکن است طبق صلاح دید پزشک،‌ یک یا چند مرحله به مراحل فوق اضافه شود. برای این که بیشتر با مراحل این نوع کاشت مو آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 ۱. برداشت نمونه اولیه

برداشت نمونه اولیه، ابتدایی‌ترین مرحله روش تکثیر کاشت مو به حساب می‌آید. در اولین مرحله یک‌ بخش کوچک از فولیکول‌های مو به صورت نمونه از سر شخص برداشت می‌شود. سلول‌های بنیادی آن‌ها استخراج شده و‌ به محیط آزمایشگاهی انتقال پیدا می‌کنند.  پزشکان در آزمایشگاه روی مشخصات کلی‌ سلول‌ها مانند شکل‌ و‌ سایز آن‌ها تحقیق کرده و‌ سطح سلامتشان را معین می‌کنند.

بعد از این که پزشکان اطمینان پیدا کردند که سلول‌های بنیادی شرایط لازم‌ برای تکثیر و‌‌ کاشت را دارند،‌ نوبت به تعیین تعداد آن‌ها می‌رسد. تعیین این مورد به وسعت بخش بی مو بستگی دارد. همچنین سطح تراکم مورد نظر متقاضی نیز بر مشخص کردن تعداد سلول‌های لازم موثر است. در این مرحله تعیین هزینه نهایی کاشت مو آسان‌تر خواهد بود. همچنین پزشک در این مرحله می‌تواند تا حد زیادی نتیجه نهایی کاشت موی متقاضی را پیش بینی کرده و در تصمیم گیری بهتر به او‌ کمک کند.

شبیه سازی نحوه انجام کاشت مو تکثیری

۲. استخراج سلول‌ های بنیادی

در مرحله استخراج سلول‌های بنیادی، بخش اهدا کننده با مواد سر کننده، بی حس خواهد شد تا بیمار دردی را احساس نکند. سپس نوبت به این می‌رسد که سلول‌های بنیادی از فولیکول‌های استخراج شده جداسازی شوند. در مرحله بعد باید سلول‌های جدا شده به دقت شست‌و‌شو شوند.

پس از پایان شست‌و‌شو، باید به شرایط کشت آزمایشگاه وارد شوند‌. در بخش‌های قبل راجع به چگونگی آماده سازی محیط کشت توضیحاتی دادیم‌. با قرار دادن سلول‌ها در محیط کشت، مرحله تکثیر آن‌ها آغاز می‌شود تا زمانی که تعدادشان برای ایجاد تراکم مورد نظر کافی باشد. این مرحله جزو حساس‌ترین مراحل روش تکثیر کاشت مو است که باید با دقت بسیار بالایی انجام شود.

۳. آماده سازی ناحیه گیرنده

آماده سازی ناحیه گیرنده مرحله ایست که در آن زمینه سازی‌های لازم برای کاشت گرافت‌ها در پوست سر انجام می‌شود. در اولین قدم این مرحله باید موها به طور کامل تراشیده شوند. سپس بخش مورد نظر با مواد ضد عفونی کاملا تمیز خواهد شد. در قدم بعدی پزشک با استفاده از وسایل مخصوص شروع به ایجاد حفره‌های بسیار ریز در سر فرد می‌کند؛ این حفره‌ها پذیرای فولیکول‌ها خواهند بود. تعداد این حفره‌ها به سطح تراکم مورد نظر بستگی دارد.

ناگفته نماند که در روش تکثیر کاشت مو گاهی طبق نظر پزشک به جای ایجاد حفره، کانال‌های ظریفی ایجاد خواهد شد. به طور کلی این مرحله برای آماده سازی بستر مناسب کاشت مو انجام می‌شود و با رعایت نکات لازم، انتقال فولیکول‌ها به پوست سر به خوبی انجام شده و ریسک عفونت بسیار کاهش پیدا می‌کند.

 ۴. کاشت مو در ناحیه مورد نظر

کاشت مو در ناحیه مورد نظر، مرحله پایانی این جراحی است. در این مرحله، فولیکول‌ها با کمک ابزارهای مخصوص به حفره‌ها یا کانال‌های ایجاد شده انتقال پیدا می‌کنند. البته برای این کار، باکیفیت‌ترین فولیکول‌ها انتخاب خواهند شد.

یکی از نکات بسیار مهم در این مرحله از روش تکثیر کاشت مو این است که پزشک عمق و حالت فولیکول‌ها را طوری تنظیم کند که طبیعی‌ترین حالت ممکن ایجاد شود‌. در اخرین اقدام، تمامی بخش‌های کاشت شده توسط پانسمان‌های مخصوص پوشیده خواهند شد.

مجموع این مراحل یک جراحی پیوند موی موفقیت آمیز را برای متقاضی رقم می‌زنند. حتی انجام مراحل ابتدایی آن که شامل پیش بینی نتیجه است نیز اهمیت زیادی دارد؛ زیرا در این مرحله پزشک معین می‌کند که هر متقاضی با انجام این پیوند، تا چند درصد به نتیجه دلخواه خود دست پیدا خواهد کرد. این کار میزان نارضایتی افراد را به شدت کاهش می‌دهد. 

مزایای کاشت مو به روش تکثیری نسبت به سایر روش ها 

با مزایای روش تکثیر کاشت مو عبارتند از:

 • کاشت مو با تراکم زیاد در این روش ممکن خواهد بود؛ در نتیجه، ظاهر نهایی موها بسیار زیبا و قابل  قبول خواهد شد.
 • موها در زاویه‌ کاملا طبیعی رشد کرده و اسکارهای شدید ایجاد نخواهد شد.
 • میزان درد در این روش بسیار ناچیز پیش بینی می‌شود.
 • ریسک ریزش دوباره مو بالا نبوده و دوام کلی تارها زیاد است‌.
 • دوره نقاهت کوتاه است.
 • سطح سلامت فولیکول‌ها کم نیست.
 • کاشت مو در تمامی بخش‌های سر امکان پذیر خواهد بود.
 • نتیجه نهایی ظرافت بالایی دارد.

مزایای روش تکثیر کاشت مو به قدری زیاد هستند که شاید نتوان یکایک آن‌ها را ذکر کرد. متعدد بودن این مزایا، روش تکثیری را به پرمتقاضی‌ترین شیوه تبدیل کرده است‌.

نمونه کاشت مو به روش تکثیری

عوارض روش تکثیر کاشت مو را بهتر بشناسید

عوارض کاشت مو به روش تکثیر دائمی نیستند؛ یعنی اکثر آن‌ها در طول دوران نقاهت از بین خواهند رفت. این عوارض موقتی شامل موارد زیر هستند:

 • پوست سر متورم شده و احتمال قرمز شدن آن وجود دارد.
 • خارش و پوسته پوسته شدن نیز جزو دیگر عوارضیست که ممکن است پس از روش تکثیر کاشت مو در پوست سر افراد ایجاد شود.
 • بیماران در طی دوران نقاهت خود ممکن است حس درد در پوست سر را تجربه کنند.

مقایسه و بررسی تفاوت روش تکثیر کاشت مو با سایر روش ها

مقایسه کاشت مو تکثیری با سایر روش‌های پیوند یکی از اقداماتیست که تمامی متقاضیان پیش از انتخاب متد دلخواهشان انجام می‌دهند. این مقایسه به فرد کمک می‌کند با توجه به شرایط خود، میزان بودجه، درصد موفقیت و‌ … بهترین روش کاشت مو را انتخاب کند. روش‌های مختلف پیوند مو بر اساس شیوه برداشت فولیکول، روش کاشت، محل استخراج فولیکول‌ها و … با هم تفاوت‌هایی دارند.

این تفاوت‌هاست که بستر مقایسه را فراهم می‌کند. برای مثال به جرات می‌توان گفت میزان تراکم نهایی در روش تکثیر کاشت مو بسیار بیشتر از سایر روش‌ها خواهد بود. همین امر مهم، تاثیر زیادی بر زیبایی موها باقی خواهد گذاشت. از آنجایی که علت اصلی کاشت مو مربوط به امور زیبایی است، هرگز نمی‌توان از کنار این مزیت ساده گذشت.

یکی دیگر از تفاوت‌های اساسی این روش با سایر شیوه‌ها این است که حتی افرادی که پوست سر حساس دارند نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. در گذشته این افراد به علت شرایط خاص پوست سر خود، در انتخاب روش کاشت مو با محدودیت‌های زیادی‌ مواجه می‌شدند.

پیش از اختراع این متد، روش‌های FIT و FUT جزو محبوب‌ترین شیوه‌ها به حساب می‌آمدند. از آنجایی که هنوز هم استفاده از این دو مورد در مطب‌های زیبایی رایج است تصمیم داریم در بخش بعد به مقایسه دقیق آن‌ها با روش تکثیر بپردازیم.

مقایسه کاشت مو تکثیری با روش FIT

برای مقایسه کاشت مو تکثیری با روش FIT مهم‌ترین تفاوت‌ها و ویژگی‌های مشترک  آن‌ها را به صورت جداگانه دسته بندی کرده‌ایم. در ابتدا به ویژگی‌های مشترک آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. درد خفیف
 2. عدم ایجاد اسکار شدید
 3. طولانی نبودن دوره نقاهت 
 4. طبیعی‌ترین نتیجه نهایی

اما اگر بخواهیم در مورد تفاوت این دو شیوه صحبت کنیم باید روش استخراج و کاشت فولیکول‌ها را در آن‌ها مورد بررسی قرار دهیم. اصلی‌ترین وجه تمایز روش تکثیر کاشت مو و شیوه FIT این است که در مورد اول از سلول‌های بنیادی استفاده می‌شود.

مقایسه روش تکثیر کاشت مو با FUT

در ابتدای مقایسه روش تکثیر با FUT نیز باید به نحوه استخراج فولیکول‌ها اشاره کنیم. در روش FUT فولیکول‌ها به صورت نواری برداشت می‌شوند و همچنین گزینه تکثیر در آزمایشگاه در این شیوه وجود ندارد. روش تکثیر کمترین میزان اسکار را بر جای می‌گذارد ولی اسکارهای خطی در FUT غیر قابل انکار است.

تفاوت دیگر این دو‌ مورد مربوط به دوره نقاهت آن‌هاست. روش کاشت تکثیر مو‌ نسبت به دیگری، دوره نقاهت کوتاه‌تری داشته و به همین دلیل برای افراد شاغل و ورزشکاران مناسب‌تر است. اما در مقابل باید گفت هزینه روش تکثیری نسبت به شیوه FUT بالاتر بوده و به همین دلیل بعید نیست خیلی از افراد به علت محدودیت بودجه از انتخاب آن منصرف شوند.

سن مناسب برای روش تکثیر کاشت مو

برای انتخاب روش تکثیر کاشت مو متقاضی حتما باید سن بالای ۲۰ داشته باشد؛ زیرا این شیوه در دسته جراحی‌ها قرار می‌گیرد و انجام آن برای سنین پایین ممکن نیست. پزشک پیش از انجام ابن روش کاشت از شما در مورد بیماری‌هایی که دارید سوال خواهد کرد؛ زیرا برخی بیماری‌ها نظیر فشار خون و دیابت ممکن است برای انجام این درمان مشکل ایجاد کنند. 

به این نکته دقت کنید که این متد نیاز به مهارت بالایی دارد؛ بنابراین فقط باید توسط پزشکان متخصص و ماهر انجام شود تا نتیجه خوبی را به متقاضی ارائه دهد‌. یک پزشک ماهر با بررسی شرایط جسمانی و نوع طاسی فرد، تشخیص خواهد داد که آیا او کاندید مناسبی برای این شیوه محسوب می شود یا خیر.

سوالات متداول

در نهایت، بهترین روش ترمیم مو، روشی کاشت مو تکثیری برای شما است.
این فناوری به جراح اجازه می دهد تا استخراج و قرار دادن فولیکول های مو را با دقت رباتیک انجام دهد و خطای انسانی را کاهش دهد و تراکم کلی و ظاهر نتیجه نهایی را بهبود بخشد.

سایر مطالب خواندنی

پاک کردن تاتو روی شانه با لیزر کیوسوئیچ
کبودی بعد از تزریق ژل لب برای یک زیبا جو
خانمی که دچار خشکی لب بعد از تزریق ژل لب شده است.
بهترین فصل برای کاشت مو
تفاوت تزریق مزوژل با فیلر زیر چشم
آبرسانی عمیق پوست باعث شادابی پوست یک خانم شده است.
افزایش ماندگاری تزریق فیلر گونه
تزریق فیلر گونه برای صورت های کشیده یک زیباجو
خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس
 مدل ژل لب عروسکی یک دختر
تزریق پی آر پی مو برای یک آقا
تزریق مزوتراپی مو به سر یک خانم | سن مناسب تزریق مزوتراپی مو
آشنایی با انواع روش لیفت چشم
انواع روشهای لیفت شقیقه
خانمی در حال تزریق بوتاکس به گونه بیمار |
یک نمونه از بوتاکس چشم گربه ای
تزریق بوتاکس به پیشانی یک آقا | مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس
Dr
زاویه سازی فک با فیلر برای یک آقا
هایفوتراپی صورت یک زیباجو توسط متخصص زیبایی | مراقبت بعد از هایفوتراپی صورت
مقایسه هایفوتراپی و بوتاکس
راه های درمان چروک دور چشم
خانمی در حال استفاده از روتین پوستی
درمان گودی زیر چشم
انواع روش لیفت بینی
مزوتراپی برای یک آقا که کاشت مو انجام داده است | مزوتراپی بعد از کاشت مو
ماندگاری تزریق ژل لب
ماندگاری تزریق ژل لب
افزایش ماندگاری تزریق فیلر
تزریق فیلر بینی گوشتی برای یک خانم
ترسیمی از نقاط تزریق بوتاکس پیشانی
ورم بعد از تزریق فیلر گونه
ورم گونه یک خانم بعد از تزریق فیلر گونه
تزریق هیرفیلر برای یک اقا
مدل گربه ای لیفت چشم با نخ
درمان واریس پا با تزریق اسکلروتراپی
جوش زدن بعد از تزریق بوتاکس
کشش گوشه چشم با تزریق بوتاکس شقیقه یک خانم
تزریق هیر فیلر در سر یک خانم برای تقویت مو
تزریق پروفایلو به صورت یک خانم
تاثیر تزریق پروفایلو برای درمان مشکلات پوستی یک زیبا جو
تزریق فیلر فک برای یک خانم زیباجو توسط متخصص
تزریق فیلر خط خنده به صورت یک خانم و رضایت این خانم از تزریق
تزریق بوتاکس گونه برای ایجاد کات گونه روی صورت یک زیباجو
درمان چین و چروک پیشانی با تزریق بوتاکس
خانمی که برای صورت خود مزوژل جالپرو تزریق کرده است
تزریق فیلر به زیر چشم های یک خانم برای درمان چین و چروک پا کلاغی
تزریق فیلر برای کانتورینگ صورت یک خانم
خانمی در حال لیفت نخ صورت
شخصی که بعد از تزریق ژل لب دچار تبخال شده است
خانم باردار در حال تزریق ژل لب
تزریق بوتاکس با ماندگاری بالا
تصویر مربوط به یک خانم است و دستای یک دکتر که دستکش صورتی پوشیده و در حال لیفت صورت با نخ است
عکس زن باردار و دست یک پزشک که سرنگ بوتاکس را در دست دارد
عکس ویال بوتاکس و سرنگ در کنار ویال آب مقطر
عکس نخ های لیفت که با کانولا داخل صورت زن جوان قرار داده شده - مراقبت های بعد از لیفت با نخ

نظر کاربران

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها