dr mozhde rezvani
Search
Close this search box.
تزریق بوتاکس زیر بغل خانمی توسط پزشک متخصص

تزریق بوتاکس زیر بغل

این خدمت توسط آرت مدیک ارائه می‌شود
تزریق بوتاکس زیر بغل خانمی توسط پزشک متخصص

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که زیر بغلتان بیش از حد عرق کند؟ در این جور مواقع، مصرف دارو های ضد تعریق موضعی برای مبارزه کردن با هایپرهیدروزیس زیر بغل کافی نیستند. پزشکان و متخصصان، در این جور مواقع تزریق بوتاکس زیر بغل را به بیماران خود پیشنهاد می دهند. اما بوتاکس زیر بغل چیست؟ خاصیت تزریق بوتاکس زیر بغل برای جلوگیری از تعریق چیست؟ ماندگاری بوتاکس زیر بغل چقدر است؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی هر چیزی که باید در مورد تزریق بوتاکس زیر بغل بدانید، بپردازیم.

جهت مشاوره رایگان یا رزرو نوبت فرم زیر را پر کنید

درخواست مشاوره

شماره ثابت کلینیک

شماره موبایل کلینیک

ارتباط از طریق واتساپ

تزریق بوتاکس زیر بغل
آنچه می‌خوانید
این صفحه را به اشتراک بگذارید
جهت رزرو نوبت با ما تماس بگیرید

نحوه عملکرد بوتاکس زیر بغل چیست؟

در تزریق بوتاکس زیر بغل، سم بوتولینوم به این ناحیه وارد می شود و بو و شدت عرق کردن کاهش می یابد. به طور کلی، بوتاکس زیر بغل می تواند یک گزینه درمانی مناسب و بسیار موثر برای درمان هایپرهیدروزیس باشد. در این روش، بوتاکس به زیر بغل تزریق خواهد شد و سیگنال های اعصابی که مسئول تعریق هستند را مسدود می کند؛ در نتیجه غدد تعریق بدن را از تولید بیش از حد عرق باز می دارد. 

در سال 2004 میلادی، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) سم بوتولینوم یا همان بوتاکس را برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل تایید کرد و این روش درمانی همچنان یک روش پرطرفدار همراه با عوارض جانبی کم و حداقل زمان از کار افتادگی می باشد. البته توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس زیر بغل همیشه باید توسط یک متخصص پزشکی دارای مجوز، تجربه بالا و متخصص انجام شود تا از بروز عوارض جانبی شدید و غیره منتظره جلوگیری گردد و نتایج خوبی به دست آید.

خاصیت تزریق بوتاکس زیر بغل برای جلوگیری از تعریق

بوتاکس به خاطر داشتن ماده فعالی به نام سم بوتولینوم که نوروتوکسین است با عضلات و اعصاب موجود در زیر بغل تعامل برقرار می کند و به همین دلیل توانایی منحصر به فردی برای درمان هایپرهیدروزیس یا تعریق دارد. خاصیت این روش درمانی آن است که باعث محدود شدن حرکت عضلانی زیر بغل می شود و اعصابی را که مسئول فعال شدن غدد عرق هستند، مسدود خواهد کرد. زمانی که بوتاکس توسط یک متخصص پوست تزریق شود، اعصاب بیش فعال مسدود می شوند و از سیگنال دهی اعصاب به غدد عرق جلوگیری خواهد شد تا در نهایت تعریق را متوقف کند.

بوتاکس یک درمان تایید شده توسط FDA برای تعریق بیش از حد زیر بغل است که می تواند مستقیماً به غدد عرق تزریق شود تا از ترشح شدن استیل کولین جلوگیری کند. یکی از خواص تزریق بوتاکس زیر بغل آن است که غدد عرق تولید کننده تعریق را از کار می اندازد که به نوبه خودش عملاً فرآیند تعریق را در محل تزریق غیرفعال خواهد کرد.

یکی دیگر از خواص استفاده از بوتاکس برای کاهش دادن هیپرهیدروزیس یا عرق، این است که به عنوان یک درمان، ماندگاری نسبتاً طولانی و بالایی دارد و به جلوگیری از تعریق بیش از حد بین چهار تا شش ماه کمک خواهد کرد. این بدان معنی است که برای فردی که در ماه های تابستان بیشتر از این مسئله رنج می برد، می تواند انجام شود و نتیجه خوبی داشته باشد. علاوه بر این، بیماران می توانند هر 6 الی 12 ماه یکبار برای تکرار مجدد این روش اقدام کنند.

تزریق بوتاکس زیر بغل برای جلوگیری از تعریق

بوتاکس زیر بغل برای چه افرادی مناسب است؟

اگر حداقل ۲ ویژگی و خصوصیتی که در زیر گفته می شود را دارید، کاندید ایده آل و مناسبی برای تزریق بوتاکس زیر بغل خواهید بود. توجه داشته باشید که هر کسی بدون تشخیص پزشک و به صورت خودسرانه نمی تواند از این روش استفاده کند. ویژگی هایی که شما را کاندیدای مناسب برای تزریق بوتاکس زیر بغل می کند، به شرح زیر می باشند.
▪︎ اگر در زمان انجام دادن فعالیت های روزانه خود دچار تعریق شدید می شوید.
▪︎ اگر در زمان انجام فعالیت، میزان تعریق شما افزایش می  یابد.
▪︎ در صورتی که شدت تعریق بدن در زمان خواب کم خواهد شد.
  توجه داشته باشید که میزان و شدت تعریق زیر بغل ارتباط مستقیمی با زیاد شدن سن و مصرف کردن داروهای خاصی ندارد.
▪︎ سابقه خانوادگی می تواند در زمینه عرق کردن بیش از حد اثر داشته باشد.

دیگر فواید تزریق بوتاکس زیر بغل چیست؟

به طور کلی، تزریق بوتاکس برای تعریق زیر بغل فواید زیادی خواهد داشت. مهم ترین فواید تزریق بوتاکس زیر بغل به شرح زیر است.
▪︎ تزریق کردن بوتاکس به زیر بغل، غیر تهاجمی است و تنها 15 دقیقه طول می کشد تا انجام بگیرد؛ چون که فقط یک تزریق در هر محل انجام خواهد شد.
▪︎ عملاً این روش هیچ زمان ریکاوری خاصی ندارد و بیمار می تواند بلافاصله فعالیت های عادی خودش را از سر بگیرد.
▪︎ می توان از این روش علاوه بر زیر بغل در سایر قسمت های بدن و سایر مناطقی که تعریق شدید دارند، استفاده کرد.
▪︎ این روش هیچ عارضه جانبی شدیدی دیگری به جز عوارض ناشی از خود تزریق ندارد؛ یعنی تنها ممکن است بیمار مقداری درد، کبودی و قرمزی در محل تزریق داشته باشد.
▪︎ درمان تعریق زیر بغل با استفاده از بوتاکس حدود سه هفته طول می کشد تا اثر کامل آن مشخص شود. البته برخی از افراد فوراً نتایج را می بینند، ولی اغلب اثرات کامل آن تا حدودا هفته سوم یا چهارم آشکار نمی شود. نتایج این تزریق می تواند از شش ماه تا یک سال یا بیشتر باقی بماند.
▪︎ افرادی که تحت تزریق بوتاکس زیر بغل قرار می  گیرند، کاهش قابل توجهی در تعریق زیر بغل خود احساس می کنند؛ در نتیجه احساس اعتماد به نفس و همچنین آرامش اجتماعی بیشتری خواهند داشت. 

ماندگاری بوتاکس زیر بغل چقدر است؟

معمولاً پس از یک هفته بیمار می  تواند اثرات ناشی از تزریق بوتاکس زیر بغل خودش را مشاهده کند. به طور کلی، نتایج تزریق بوتاکس زیر بغل چیزی میان ۴ تا ۱۲ ماه ماندگاری دارند. ولی باید بدانید که تأثیر و دوام بوتاکس زیر بغل برای هر شخصی متفاوت خواهد بود. بهترین زمان به منظور تزریق دوباره بوتاکس زیر بغل، پس از گذشت شش ماه از تزریق اول می  باشد. 

روش تزریق بوتاکس زیر بغل

متخصص و پزشک پوست و مو، ناحیه زیر بغل را با استفاده از داروهای بی حس کننده، کاملا بی حس می نماید. در مرحله بعد، پزشک توسط سوزن بسیار ریز و نازک، در نزدیک غدد تعریق موجود در زیر بغل به تزریق کردن بوتاکس می پردازد. دوز مناسب برای انجام این پروسه حدودا 50 واحد است؛ البته متناسب با شرایط متقاضی، مقدار این متفاوت خواهد بود. مدت زمان انجام این تزریق حدود 10 الی 30 دقیقه خواهد بود که بیمار پس از آن سریعا می تواند مطب پزشک را ترک کند و به انجام امور روزمره خودش بپردازد. 

عوارض تزریق بوتاکس زیر بغل چیست؟

از جمله خطرات و عوارض مرتبط با تزریق بوتاکس زیر بغل، یک واکنش آلرژیک شدید در محل تزریق به نام آنافیلاکسی می باشد. البته باید به این نکته اشاره کنیم که با مراجعه به یک کلینیک معتبر و انجام تزریق توسط یک پزشک معتبر می توان عوارض بوتاکس زیر بغل را کاهش داد. اما با این حال، عوارضی که ممکن است در پی تزریق بوتاکس زیر بغل به وجود بیاید، عبارتند از:

 • سرفه
 • سردرد
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • درد گردن یا شانه
 • خشکی دهان، بینی یا حتی گلو
 • مشکل در تنفس
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • مشکل در صحبت کردنممکن است بیمار در زیر بغل خود، درد یا ضعف عضلانی را تجربه کند که سه تا پنج روز طول می کشد.
 • ممکن است بیمار یک واکنش نامطلوب به اسم دیسفونی را تجربه کند که در مواردی باعث مشکلات در بلع می شود.

تزریق بوتاکس برای بیماران مبتلا به بیماری  های عصبی-عضلانی از قبیل بیماری لو گهریگ، که با نام های اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، میاستنی گراویس، سندرم لامبرت-ایتون یا سندرم میاستنی لامبرت-ایتون (LEMS) هم شناخته می  شود، به هیچ عنوان توصیه نمی شود؛ چون که عوارض جبران ناپذیری برای آن ها به همراه دارد. علاوه بر این، تزریق بوتاکس برای زنان باردار یا شیرده هم توصیه نمی شود. در طول آزمایشات انجام شده بر روی معایب این روش، گزارش هایی در مورد عوارض جانبی طولانی مدت مانند درد مزمن ناشی از ضربه سوزن، آسیب عصبی و ضعف دائمی در عضلات ناشی از درمان بیش از حد شده است.

تزریق بوتاکس زیر بغل خانمی توسط پزشک متخصص

بهترین سن برای تزریق بوتاکس زیر بغل از چند سالگی است؟ 

به طور کلی، تزریق بوتاکس زیر بغل مثل بوتاکس زیبایی به هیچ عنوان به افراد کمتر از ۱۸ سال توصیه نخواهد شد. بهتر است تزریق بوتاکس به این ناحیه به منظور جلوگیری کردن از تعریق شدید بعد از ۲۰ سالگی انجام شود تا نتیجه آن ماندگاری بیشتری داشته باشد.

تزریق بوتاکس زیر بغل در شیردهی و بارداری

در حال حاضر آزمایشات و تحقیقات کاملی در مورد اثر تزریق بوتاکس زیر بغل در شیردهی و بارداری انجام نگرفته است. اما با این حال پزشکان توصیه می  کنند که برای جلوگیری کردن از ایجاد عوارض بوتاکس در جنین یا نوزاد از تزریق کردن بوتاکس در زمان بارداری و شیردهی اکیدا خودداری کنید.

چه مراقبت هایی بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل لازم است؟

برای آن که بتوانید به نتایج خوب و قابل قبولی از تزریق بوتاکس زیر بغل برسید، حتما به دستورالعمل ها و مراقبت گفته شده از سمت پزشک خود توجه کنید. مراقبت  هایی که بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل باید به آن توجه نمایید، به شرح زیر می باشد.

 • پس از تزریق کردن بوتاکس زیر بغل نباید در محیط های گرم همچون استخر و سونا قرار گرفت؛ چون که گرما اثرات و مزایای این روش را از بین خواهد برد. با قرار گرفتن در محیط های گرم اثرات بوتاکس، پیش از مدت زمان تعیین شده از بین خواهد رفت و محو می شود. توجه داشته باشید که طول ماندگاری این روش 6 ماه است ولی در صورت عدم رعایت اصول و دستورالعمل های گفته شده از سمت پزشک، اصول ماندگاری آن بسیار زودتر از موعد محو خواهد شد.
 • 24 ساعت پس از تزریق کردن بوتاکس به زیر بغل، ترمیم پوست و کم شدن عوارضی همچون التهاب یا تورم صورت رخ خواهد داد؛ پس به هیچ عنوان ناحیه مورد نظر را دستکاری نکنید. همچنین از اپیلاسیون زیر بغل خود بپرهیزید.
 • از موم انداختن به زیر بغل خود اجتناب کنید.
 • با آب داغ حمام نکنید و از انجام دادن فعالیت های سخت ورزشی یا لیزر مو زائد برای 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس زیر بغل پرهیز کنید.
 • به منظور رسیدن به نتایج مناسب، بهتر است تمامی دستورالعمل های متخصص پوست و مو را انجام داد و داروهایی که پزشک تجویز کرده است را کامل مصرف کرد.
 • 72 ساعت پس از تزریق کردن بوتاکس زیر بغل می توان از کمپرس یخ استفاده کرد. این کار را می توان برای چند روز پس از تزریق هم انجام داد تا به بهترین نتیجه رسید. 

بهترین نوع بوتاکس برای تزریق زیر بغل

در حال حاضر، برند های متفاوتی به تولید بوتاکس زیر بغل می پردازند اما با این حال، مارک دیسپورت محصول انگلستان بهترین نوع botox در ایران است. از طرفی بوتاکس نورونوکس هم که محصول کره می باشد محصول با کیفیتی به شمار می رود و می  توان از این محصول به منظور تزریق بوتاکس زیر بغل برای از بین بردن تعریق بیش از حد استفاده کرد. البته بهتر است بدانید که دوام و ماندگاری این نوع بوتاکس، همانند دیسپورت نیست ولی عموما اشخاصی که از این مارک استفاده می کنند، از تزریق کردن آن راضی هستند. البته تشخیص این که چه نوعی از بوتاکس برایتان بهترین است، توسط پزشک تشخیص داده می شود. پس حتما پیش از تزریق بوتاکس به ناحیه زیر بغل خود با یک پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

سوالات متداول درباره تزریق بوتاکس زیر بغل

بله، بوتاکس برای درمان هایپرهیدروزیس بی خطر و موثر در نظر گرفته می شود. این محصول توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای این استفاده خاص تایید شده است.
بوتاکس می تواند به کاهش بوی بدن نیز کمک کند. از بین بردن رطوبت اضافی به از بین رفتن بو نیز کمک می کند. اکنون، شما همچنان باید از دئودورانت یا ضد تعریق استفاده کنید، زیرا تعریق را به طور کامل متوقف نمی کنید.

سایر خدمات

نظر کاربران

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

۵۰٪ تخفیف کاشت ابرو

جشنواره تخفیف کاشت ابرو

۵۰٪ تخفیف

به مناسبت پایان فصل بهار