dr mozhde rezvani
Search
Close this search box.
عکس زن باردار و دست یک پزشک که سرنگ بوتاکس را در دست دارد

آیا تزریق بوتاکس در زمان شیردهی یا بارداری مجاز است؟

معمولا خانم ها سوال می کنند که آیا تزریق بوتاکس در زمان شیردهی یا بارداری مجاز است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به پاسخ این سوال بپردازیم. امروزه همه آقایان و خانم ها در سنین مختلف به زیبایی خود اهمیت می دهند و از روش های جوانسازی پوست استفاده می  کنند. یکی از موثرترین روش ها برای برطرف کردن چین و چروک و خطوط صورت، تزریق بوتاکس است. در این روش سم بوتولینوم به بخش های صورت که دچار چین و چروک شده اند تزریق می شود و عضلات آن ناحیه را برای مدت کوتاهی فلج می کند.اگر چه این روش تاثیر منحصر به فردی دارد، اما ممکن است استفاده از آن برای برخی از افراد با شرایط خاص توصیه نشود. 

این صفحه را به اشتراک بگذارید

جهت مشاوره رایگان یا رزرو نوبت فرم زیر را پر کنید

درخواست مشاوره

شماره ثابت کلینیک

شماره موبایل کلینیک

ارتباط از طریق واتساپ

آنچه می‌خوانید
هایفوتراپی صورت یک زیباجو توسط متخصص زیبایی | مراقبت بعد از هایفوتراپی صورت

آیا بوتاکس در شیردهی مجاز است؟

چین و چروک در همه قسمت  های صورت می  تواند ایجاد شود. بنابراین پزشک بر اساس سطح و میزان خطوط و چین و چروک  ها تصمیم می  گیرد که تا چه اندازه از بوتاکس استفاده کند و چه مقدار سم بوتولینوم به صورت فرد تزریق نماید. به طور کلی تحقیقات انجام شده نشان دادند که میزان مجاز بوتاکس که در مطب  های زیبایی و توسط متخصصان پوست تزریق می  شود، به اندازه ای نیست که بتواند در شیر مادر ترشح شود.

با این وجود متخصصان کودک و پزشکان زنان و زایمان، تزریق بوتاکس در دوران شیردهی را مجاز نمی  دانند. به همین دلیل به مادرانی که در این دوران برای تزریق بوتاکس اقدام کرده  اند پیشنهاد می  شود که سینه را تخلیه کرده و شیر آن را دور بریزند.

عکس یک پزشک که با سرنگ دارد بوتاکس را از ویال بوتاکس خالی می کند

آیا بوتاکس در شیردهی تاثیر دارد؟

تزریق بوتاکس یک روش زیبایی نوین است؛ به همین دلیل هنوز اطلاعات دقیقی از آن در دسترس نیست . اما تصور می  شود که تزریق بوتاکس تاثیری بر روی افزایش یا کاهش شیردهی نداشته باشد و سلامت مادر و نوزاد را به خطر نیندازد. با این وجود پیشنهاد می شود که برای جلوگیری از عوارض احتمالی، از تزریق بوتاکس در زمان شیردهی یا بارداری خودداری نمایید.

اکثر مادران شیرده ترجیح می دهند انجام روش های زیبایی را به تعویق بیندازند تا از حفظ سلامت فرزند خود اطمینان حاصل نمایند.

آیا بوتاکس در بارداری مضر است؟

در حال حاضر تحقیقات در رابطه با اثر بوتاکس بر روی جنین کافی نیستند؛ به همین دلیل پزشکان توصیه می  کنند که تا حد ممکن از تزریق بوتاکس در زمان شیردهی یا بارداری خودداری نمایید. البته آزمایشاتی بر روی حیوانات انجام شد که نشان دادند بوتاکس می تواند بر روی جنین اختلالاتی ایجاد نماید. اما این آزمایش  ها و تحقیقات هنوز بر روی گونه  های انسانی انجام نشده  اند؛ از این رو نمی  توان با قاطعیت در رابطه با آنها صحبت کرد.

با این حال پزشکان تاکید می  کنند که در زمان بارداری از تزریق بوتاکس و فیلر خودداری نمایید. چون جنین در سه ماهه اول بارداری به هر گونه دارو و سم حساس بوده و از آنجایی که در این ماه  ها اعضای بدن جنین شکل می  گیرند، سم بوتولینوم موجود در بوتاکس می تواند وارد بدن جنین شود و در رشد اعضای بدن او مشکل ایجاد کند.

همانطور که ذکر شد تا به حال هیچ موردی در رابطه با اثر بوتاکس و ژل بر روی جنین گزارش نشده و افرادی که تزریق بوتاکس در زمان شیردهی یا بارداری انجام داده اند تاکنون با مشکلی مواجه نشده اند. اما از آنجایی که سلامت جنین بیشتر از هر چیزی برای مادر حائز اهمیت است، پزشکان توصیه می  کنند که ریسک نکنید و در دوران بارداری از کارهای غیر ضروری مثل عمل  ها و روش  های زیبایی خودداری کرده تا احتمال بروز مشکل برای خود و فرزندتان را به حداقل برسانید.

توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس در زمان شیردهی یا بارداری با کسب اجازه از مادر انجام می  شود و پزشک هیچ مسئولیتی در قبال مشکلات بعد از آن نخواهد داشت. در دوران بارداری، بدن بیشتر از گذشته مایعات را در خود نگه می  دارد؛ به همین دلیل اکثر چین و چروک  و خطوط صورت خود به خود از بین می  روند. علاوه بر این تغییرات هورمونی که در این دوران رخ می  دهند، تولید چربی طبیعی بدن را افزایش خواهند داد. در نتیجه پوست شما سالم  تر، درخشان تر و جوان  تر به نظر می  رسد و نیازی به تزریق بوتاکس ندارید.

مادر که کودک نوزاد خود را نگه داشته است - بوتاکس در زمان شیردهی یا بارداری

خطرات و عوارض تزریق بوتاکس در بارداری

همانطور که در بخش  های گذشته مطرح کردیم، خطرات و عوارض تزریق بوتاکس در شیردهی یا بارداری هنوز مشخص نشده  اند. اما ممکن است این روش عوارض احتمالی به همراه داشته باشد که برخی از آن ها عبارتند از:

  • در صورت تزریق بوتاکس در دوران بارداری ممکن است جنین نتواند به درستی رشد کند و در زمان به دنیا آمدن وزن کمی داشته باشد.
  • سم موجود در بوتاکس ممکن است گردش خون شما را افزایش داده و منجر به تغییرات هورمونی در دوران بارداری شود و برای شما خطرات جدی ایجاد کند.
  • بوتاکس ممکن است باعث افزایش زردی نوزاد شود.
  • در برخی از افراد ممکن است تزریق بوتاکس با ضعیف شدن عضلات همراه باشد. در صورتی که این مشکل برای خانم  های باردار به وجود آید، مشکلاتی را برای آن ها و فرزندشان در پی خواهد داشت.

اگر چه این عوارض فقط در حد احتمال هستند، اما بهتر است تزریق بوتاکس را به زمان دیگری موکول کنید.

سوالات متداول

هنوز اطلاعات کافی در رابطه با عوارض بوتاکس صورت در شیردهی وجود ندارد؛ به همین دلیل مادران باید استفاده از این درمان را به زمان دیگری موکول کنند. از آنجایی که سیستم ایمنی نوزادان کامل نشده است، بوتولینوم ممکن است برای آن ها خطرات و عوارضی به دنبال داشته باشد. بوتاکس از این سم به دست می  آید و می تواند برای نوزاد خطرناک باشد و واکنش  هایی در بدن او ایجاد نماید. برخی افراد به بوتاکس حساسیت دارند؛ به عبارت دیگر آنتی ژن آن وارد خون آن ها شده و واکنش پوستی را به همراه خواهد داشت. در صورتی که شما نیز به این ماده حساسیت دارید، از تزریق بوتاکس در زمان شیردهی یا بارداری جلوگیری کنید تا مشکلی برای نوزادتان پیش نیاید.
زمانی که تزریق بوتاکس انجام می  شود، سم بوتولینوم موجود در آن در عرض چند روز توسط بافت  های صورت جذب می  شود. به طور کلی این ماده نمی  تواند توسط بدن جذب شده و وارد شیر مادر شود. بنابراین تاثیری بر روی نوزاد نخواهد داشت. اما تمامی پزشکان و متخصصین پوست از سراسر دنیا توصیه می  کنند که تزریق بوتاکس در زمان شیردهی یا بارداری انجام نشود. تنها در صورتی می  توانید برای انجام این روش اقدام کنید که پزشکتان آن را تایید کند.

سایر مطالب خواندنی

هایفوتراپی صورت یک زیباجو توسط متخصص زیبایی | مراقبت بعد از هایفوتراپی صورت
مقایسه هایفوتراپی و بوتاکس
راه های درمان چروک دور چشم
خانمی در حال استفاده از روتین پوستی
درمان گودی زیر چشم
انواع روش لیفت بینی
مزوتراپی برای یک آقا که کاشت مو انجام داده است | مزوتراپی بعد از کاشت مو
ماندگاری تزریق ژل لب
ماندگاری تزریق ژل لب
افزایش ماندگاری تزریق فیلر
تزریق فیلر بینی گوشتی برای یک خانم
ترسیمی از نقاط تزریق بوتاکس پیشانی
ورم بعد از تزریق فیلر گونه
ورم گونه یک خانم بعد از تزریق فیلر گونه
تزریق هیرفیلر برای یک اقا
مدل گربه ای لیفت چشم با نخ
درمان واریس پا با تزریق اسکلروتراپی
جوش زدن بعد از تزریق بوتاکس
کشش گوشه چشم با تزریق بوتاکس شقیقه یک خانم
تزریق هیر فیلر در سر یک خانم برای تقویت مو
تزریق پروفایلو به صورت یک خانم
تاثیر تزریق پروفایلو برای درمان مشکلات پوستی یک زیبا جو
تزریق فیلر فک برای یک خانم زیباجو توسط متخصص
تزریق فیلر خط خنده به صورت یک خانم و رضایت این خانم از تزریق
تزریق بوتاکس گونه برای ایجاد کات گونه روی صورت یک زیباجو
درمان چین و چروک پیشانی با تزریق بوتاکس
خانمی که برای صورت خود مزوژل جالپرو تزریق کرده است
تزریق فیلر به زیر چشم های یک خانم برای درمان چین و چروک پا کلاغی
تزریق فیلر برای کانتورینگ صورت یک خانم
خانمی در حال لیفت نخ صورت
شخصی که بعد از تزریق ژل لب دچار تبخال شده است
خانم باردار در حال تزریق ژل لب
تزریق بوتاکس با ماندگاری بالا
تصویر مربوط به یک خانم است و دستای یک دکتر که دستکش صورتی پوشیده و در حال لیفت صورت با نخ است
عکس ویال بوتاکس و سرنگ در کنار ویال آب مقطر
عکس نخ های لیفت که با کانولا داخل صورت زن جوان قرار داده شده - مراقبت های بعد از لیفت با نخ

نظر کاربران

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها