dr mozhde rezvani
Search
Close this search box.
خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

نکات مهم خوابیدن بعد از بوتاکس | نحوه صحیح خوابیدن

خوابیدن بعد از بوتاکس برای بیمار مشکل دارد؟ من بعد از تزریق بوتاکس، باید چطور و چند ساعت بخوابم؟ این دو سوال، بیشترین پرسشی است که بیماران پس از تزریق بوتاکس از پزشک خود می پرسند. اما چرا؟ بیایید از اول همه چیز را بررسی کنیم تا به جواب این پرسش ها برسیم. بدون شک هیچ کسی را پیدا نخواهید کرد که از داشتن ظاهری جوان، زیبا و از همه مهم تر، بدون چین و چروک خود بدش بیاید. تزریق بوتاکس برای بسیاری از افراد، رسیدن به آرزوی داشتن صورت زیبا و جوان در میانسالی یا پیری است. بوتاکس، روشی کم تهاجمی و با کمترین ریسک خطا به منظور دستیابی به نتایج فوق العاده است.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

جهت مشاوره رایگان یا رزرو نوبت فرم زیر را پر کنید

تست

این یک فرم تست می باشد.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

شماره ثابت کلینیک

شماره موبایل کلینیک

ارتباط از طریق واتساپ

آنچه می‌خوانید
پاک کردن تاتو روی شانه با لیزر کیوسوئیچ

آیا خوابیدن بعد از بوتاکس مشکلی دارد؟

در جواب این سوال که آیا خوابیدن بعد از بوتاکس مشکلی دارد؟ باید بگوییم: بله! بوتاکس یک نوروتوکسین است که می تواند سیگنال‌ های ارسالی میان عصب‌ و عضلات صورت را مسدود کند و با منقبض کردن عضلات از به وجود آمدن چروک ریز جلوگیری نماید. به همین دلیل هم توجه به نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس از اهمیت زیادی برخوردار است تا بتوان به نتیجه خوبی از این روش رسید. اما دلیل این حرف ما چیست؟

 1. به خاطر آن که دراز کشیدن یا خوابیدن بعد از بوتاکس باعث پخش شدن ترکیبات مواد تزریقی به بخش های دیگر صورت می شود.
 2. خوابیدن بعد از بوتاکس احتمال بروز عوارض ناخواسته‌ از قبیل ورم را در بیمار را افزایش می‌ دهد.
 3. اگر بیمار به حالت ایستاده قرار نگیرد و به طور مداوم سرش را خم کند، نیروی جاذبه زمین باعث جا به جا مواد تزریقی به بقیه نقاط می شود.
 4. در صورتی که فرد بعد از بوتاکس به شکل صحیح نخوابد، احتمال بروز عوارض جانبی در وی مثل افتادگی پلک ها، نامتقارن شدن ابرو ها یا اختلال در گفتار و بلع افزایش پیدا می کند. 

خوابیدن بعد از بوتاکس

نحوه صحیح خوابیدن بعد از بوتاکس

نحوه صحیح خوابیدن بعد از بوتاکس در کاهش یافتن عوارض این روش تاثیر بسیار زیادی دارد. به طور کلی طرز درست خوابیدن پس از انجام بوتاکس، به پشت می باشد. اما چرا؟

 • خوابیدن بر روی شکم یا به پهلو، موجب جا به جایی و حرکت کردن مواد تزریقی به بقیه نواحی صورت می گردد؛ در نتیجه احتمال بروز عوارضی همچون کبودی، تورم یا واکنش های ناخواسته‌ در صورت و بدن افزایش پیدا می کنند. 
 • توجه داشته باشید که مواد بوتاکس به منظور رسیدن به عضله ها و اثر گذاشتن روی آن ها به زمان احتیاج دارند، ولی خوابیدن بر روی صورت مانع از تحقق یافتن این کار می‌ شود؛ همچنین دوام آن را کاهش می دهد. 
 • پس بهترین نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس، به پشت می باشد؛ چون که ریسک حرکت کردن مواد را به کمترین حد ممکن می رساند و اجازه جا به جا شدن آن ها را نمی‌ دهد. 
 • بهتر است یک بالش اضافی در زیر سر خود بگذارید تا بالاتر بیاید؛ همچنین یک بالش زیر شانه‌ هایتان قرار دهید تا در زمان خواب همچنان سرتان بالاتر بماند. 

نشسته خوابیدن بعد از بوتاکس

نشسته خوابیدن بعد از بوتاکس بهترین پوزیشن‌ می باشد؛ چون که کمترین فشار را به صورت فرد وارد می‌ کند. علاوه بر این، نشسته خوابیدن پس از بوتاکس باعث می شود که بالا قرار بگیرید. حال ممکن است بپرسید که بعد از زدن بوتاکس، چطور نشسته بخوابم؟

 • شما می‌ توانید از ۱ تا چند عدد بالش به عنوان تکیه گاه استفاده کنید.
 • بالش ها در زیر سر و همچنین زیر شانه‌ های خود بگذارید تا دچار بدن درد یا حتی گردن درد نشوید.
 • بالش‌ های گردنی نیز گزینه خوبی برای این پوزیشن خواب می باشند که اجازه جا به جایی بسیار در زمان خواب را به شما نمی‌ دهند. 

آیا می توان بعد از بوتاکس به پشت خوابید؟ 

خیلی از بیماران از ما می پرسند که آیا می توان بعد از بوتاکس به پشت خوابید؟ بله؛ بهترین روش برای خوابیدن بعد از بوتاکس، به پشت خوابیدن است اما در صورتی که ۴ تا ۶ ساعت از زمان تزریق botox گذشته باشد. اگر می خواهید بعد از انجام این روش به پشت بخوابید، سعی کنید سرتان را کمی بالا بگیرید. 

به پهلو خوابیدن بعد از بوتاکس

به طور کلی، ما به پهلو خوابیدن بعد از بوتاکس را دست کم تا ۴ ساعت اول به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم؛ چون که با عدم رعایت این نکته، احتمال پخش شدن ناخواسته بوتاکس به بقیه قسمت های صورت و بروز عوارض جانبی ناخواسته افزایش پیدا می کند.

خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

چرا بعد از تزریق بوتاکس نباید خوابید؟

آیا می دانید چرا بعد از تزریق بوتاکس نباید خوابید؟ به خاطر آن که برای جلوگیری کردن از منتشر شدن سم بوتاکس تزریق شده به صورت، خوابیدن بعد از بوتاکس ممنوع است. از طرفی در صورتی که به نحوه درست خوابیدن پس از بوتاکس توجه نشود، ممکن است مواد زیر پوست حرکت کنند و به سمت قسمت های ناخواسته بروند و باعث کبودی در نواحی تزریق شوند. در مورد خوابیدن بعد از بوتاکس حتما به موارد زیر توجه کنید:

 1. با فاصله‌ گذاری ۴ تا ۶ ساعته پس از تزریق کردن بوتاکس، ترکیبات آن زمان کافی به منظور نفوذ کردن به عضله ها و تثبیت نمودن موقعیت خودشان را خواهند داشت.
 2. اگر بلافاصله پس از تزریق بخوابید، راه را برای مهاجرت سم بوتاکس به سمت قسمت های دیگر صورت باز می کنید؛ در نتیجه یک نامتقارنی بسیار بد در چهره خود ایجاد خواهید کرد.
 3. خوابیدن بعد از بوتاکس به طرز صحیح، برای دستیابی به نتایج رضایت‌ بخش توصیه می‌ گردد.
 4. برای ۱ تا ۲ شب بعد از تزریق بوتاکس، به پشت بخوابید و حتما سرتان را کمی بالاتر از بدن خود قرار دهید. 

عوارض احتمالی خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

احتمال بروز عوارض خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس بدون رعایت کردن نکات گفته شده، بسیار بالا خواهد بود. همه ما تا به اینجای مقاله دریافتیم که خوابیدن بعد از بوتاکس ممنوع می باشد و بسیار طبیعی است که در مورد این موضوع آنقدر سخت گیری شود. البته شاید بسیاری از شما اصلا ندانید که دلیل این اصرار در چیست. متناسب با نواحی و قسمت های تحت درمان، خوابیدن بعد از بوتاکس می تواند عوارض جانبی بد و ناخواسته‌ ای را به بار بیاورد. عوارض خوابیدن بعد از بوتاکس عبارتند از:

 • افتادگی پلک‌ ها که می‌ تواند به خاطر فشار بر روی ناحیه تزریق و همچنین جا به جایی بوتاکس رخ دهد.
 • نامتقارن شدن ابرو، در صورتی که بوتاکس به شکل نامساوی در نواحی مورد نظر توزیع یا حتی جا به جا گردد.
 • کج شدن لبخند؛ چون که جا به جا شدن بوتاکس می‌ تواند روی عضله های کنترل کننده لبخند اثر بگذارد‌.
  سختی در بلع؛ در صورتی که بوتاکس بر روی عضله های موجود در حلق اثر بگذارد، این عارضه رخ می دهد.
 • بروز اختلال در صحبت کردن؛ وقتی که بوتاکس بر روی عضله های تاثیر گذار در صحبت کردن اثر می گذارد.
 • سردرد که ممکن است به خاطر پاسخ بدن به سم بوتاکس ایجاد بشود.
 • کبودی در ناحیه تزریق؛ فشار بر روی ناحیه تزریق و ماهر نبودن اپراتور احتمال بروز کبودی را افزایش می دهد.
 • ورم در نقاط تزریق؛ فشار و جا به جایی بوتاکس باعث ورم هر چه بیشتر در نواحی تزریق شده می شود.
 • اگر بوتاکس به طرف عضله های کنترل کننده پلک‌، ابرو، دهان و گلو حرکت کند، باید شاهد بروز عوارض بدتری هم باشیم.
 •  خم کردن سر، مالش، لمس یا فشار دادن ناحیه تزریق عوارض این روش را تشدید خواهد کرد.
 •  

خوابیدن بعد از بوتاکس 

نکات مهم خوابیدن بعد از بوتاکس

نکاتی در رابطه با خوابیدن بعد از بوتاکس وجود دارند که با رعایت کردن آن ها می توان به نتیجه خوبی از تزریق botox رسید. رعایت کردن این نکات برای همه واجب و ضروری است.

 1. برای پیشگیری کردن از خوابیدن به روی شکم یا پهلو شما می توانید از چند بالش در اطراف خود استفاده کنید.
 2. برای کاهش دادن چین و چروک صورت و خطوط تحت درمان باید از ایجاد اصطکاک به وجود آمده توسط ملافه جلوگیری کرد. به همین دلیل برای خوابیدن بعد از بوتاکس باید از روبالشی ابریشم و بسیار نرم استفاده کرد.
 3. برای بهبودی سریع تر و رهایی از عوارض بوتاکس باید به مدت حدود ۲۴ ساعت از زدن هرگونه کرم مخصوص شب خودداری کرد.
 4. برای پیشگیری کردن از تحریک شدن صورت، حتما بر روی تخت خواب کاملا تمیز بخوابید.
 5.  به هیچ وجه نباید پیش از خوابیدن به حمام بروید و دوش آب گرم بگیرید.

آیا بعد از تزریق بوتاکس میتوان دراز کشید؟

سوال مهم بعدی این است؛ آیا می‌ توانم بعد از بوتاکس دراز بکشم؟ بله: می توانید. در حالی که پزشکان از جمله خود ما  توصیه می‌‌ کنیم که بیماران حداقل تا ۴ ساعت بعد از تزریق کردن بوتاکس از دراز کشیدن اجتناب کنند، ولی امکان دراز کشیدن با بالا بودن سر برای آنها وجود دارد. این یعنی تا زمانی که به طور کامل دراز نکشید، این امکان را دارید که سر خودتان را بر روی بالش‌ تکیه داده‌ یا در حالت خوابیده کمی دراز بکشید.

 با این حال، پیروی کردن دقیق از دستورالعمل های پزشک و اجتناب نمودن از دراز کشیدن تا حداقل چهار ساعت بعد از تزریق بوتاکس مهم است. این کار موجب می‌‌ شود بوتاکس در قسمت های مورد نظر باقی بماند و همچنین عوارض جانبی ناخواسته‌ و جدی ایجاد نکند.

تزریق بوتاکس به پیشانی یک خانم | خوابیدن بعد از بوتاکس

خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس چه تاثیری دارد؟

سوال بعدی! اگر بعد از بوتاکس بخوابیم چه میشود؟ در صورتی که بلافاصله پس از تزریق بوتاکس و قبل از حدود 6 ساعت از زمان تزریق  دراز کشیدید، خیلی هم نگران نباشید. اما به هر حال به نکات زیر توجه کنید.

 • ابتدا آرامشتان را حفظ کنید.
 • فشار را از روی ناحیه تزریق بردارید.
 • در صورت ورم در صورت، سریعا به پزشکتان مراجعه کنید و همه چیز را به طور کامل برایش توضیح دهید.
 • به این نکته حتما توجه کنید که در صورت خوابیدن بعد از بوتاکس، فقط احتمال بروز تورم وجود دارد و اینگونه نیست که حتما صورت ورم کند.

هزینه تزریق بوتاکس به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد که توجه به این فاکتور ها پیش از استفاده از این روش کاملا ضروری است. مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روی هزینه تزریق بوتاکس، به شرح زیر می باشند. 

 1. نوع بوتاکس
 2. برند تولید کننده بوتاکس
 3. دائمی یا نیمه دائمی بودن بوتاکس
 4. هزینه کلینیک
 5. دستمزد پزشک معالج
 6. میزان چین و چروک و خطوط

از این که تا پایان این مقاله همراه ما بودید، از شما متشکریم. اگر قصد دارید به صورت خود بوتاکس تزریق کنید، حتما به مراقبت های گفته شده از جانب پزشک به خصوص نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس توجه نمایید. توجه داشته باشید که عدم توجه به نکات بالا می تواند احتمال بروز عوارض ناخواسته در این روش را افزایش دهد. 

سوالات متداول

دست کم تا حدودا ۴ ساعت پس تزریق botox از خوابیدن به پهلو و به روی صورت پرهیز کنید. با این کار مواد به مناطق ناخواسته مهاجرت نمی کند. 
بله این احتمال وجود دارد؛ چون که پوست می بایست پس از تزریق بوتاکس خودش را ریکاوری کند و این سم را به طور کامل جذب نماید و به همین خاطر احتمالا صورت ورم خواهد کرد. از طرفی به پهلو خوابیدن بعد از بوتاکس، باعث بروز کبودی و ورم در صورت می شود که دلیل آن هم جا به جایی ناخواسته مواد بوتاکس است.

سایر مطالب خواندنی

پاک کردن تاتو روی شانه با لیزر کیوسوئیچ
یکی از نمونه کارهای روش تکثیر کاشت مو
کبودی بعد از تزریق ژل لب برای یک زیبا جو
خانمی که دچار خشکی لب بعد از تزریق ژل لب شده است.
بهترین فصل برای کاشت مو
تفاوت تزریق مزوژل با فیلر زیر چشم
آبرسانی عمیق پوست باعث شادابی پوست یک خانم شده است.
افزایش ماندگاری تزریق فیلر گونه
تزریق فیلر گونه برای صورت های کشیده یک زیباجو
 مدل ژل لب عروسکی یک دختر
تزریق پی آر پی مو برای یک آقا
تزریق مزوتراپی مو به سر یک خانم | سن مناسب تزریق مزوتراپی مو
آشنایی با انواع روش لیفت چشم
انواع روشهای لیفت شقیقه
خانمی در حال تزریق بوتاکس به گونه بیمار |
یک نمونه از بوتاکس چشم گربه ای
تزریق بوتاکس به پیشانی یک آقا | مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس
Dr
زاویه سازی فک با فیلر برای یک آقا
هایفوتراپی صورت یک زیباجو توسط متخصص زیبایی | مراقبت بعد از هایفوتراپی صورت
مقایسه هایفوتراپی و بوتاکس
راه های درمان چروک دور چشم
خانمی در حال استفاده از روتین پوستی
درمان گودی زیر چشم
انواع روش لیفت بینی
مزوتراپی برای یک آقا که کاشت مو انجام داده است | مزوتراپی بعد از کاشت مو
ماندگاری تزریق ژل لب
ماندگاری تزریق ژل لب
افزایش ماندگاری تزریق فیلر
تزریق فیلر بینی گوشتی برای یک خانم
ترسیمی از نقاط تزریق بوتاکس پیشانی
ورم بعد از تزریق فیلر گونه
ورم گونه یک خانم بعد از تزریق فیلر گونه
تزریق هیرفیلر برای یک اقا
مدل گربه ای لیفت چشم با نخ
درمان واریس پا با تزریق اسکلروتراپی
جوش زدن بعد از تزریق بوتاکس
کشش گوشه چشم با تزریق بوتاکس شقیقه یک خانم
تزریق هیر فیلر در سر یک خانم برای تقویت مو
تزریق پروفایلو به صورت یک خانم
تاثیر تزریق پروفایلو برای درمان مشکلات پوستی یک زیبا جو
تزریق فیلر فک برای یک خانم زیباجو توسط متخصص
تزریق فیلر خط خنده به صورت یک خانم و رضایت این خانم از تزریق
تزریق بوتاکس گونه برای ایجاد کات گونه روی صورت یک زیباجو
درمان چین و چروک پیشانی با تزریق بوتاکس
خانمی که برای صورت خود مزوژل جالپرو تزریق کرده است
تزریق فیلر به زیر چشم های یک خانم برای درمان چین و چروک پا کلاغی
تزریق فیلر برای کانتورینگ صورت یک خانم
خانمی در حال لیفت نخ صورت
شخصی که بعد از تزریق ژل لب دچار تبخال شده است
خانم باردار در حال تزریق ژل لب
تزریق بوتاکس با ماندگاری بالا
تصویر مربوط به یک خانم است و دستای یک دکتر که دستکش صورتی پوشیده و در حال لیفت صورت با نخ است
عکس زن باردار و دست یک پزشک که سرنگ بوتاکس را در دست دارد
عکس ویال بوتاکس و سرنگ در کنار ویال آب مقطر
عکس نخ های لیفت که با کانولا داخل صورت زن جوان قرار داده شده - مراقبت های بعد از لیفت با نخ

نظر کاربران

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها