dr mozhde rezvani
Search
Close this search box.
تصویری دست شخصی که به واریس دست مبتلا است

درمان واریس دست

این خدمت توسط آرت مدیک ارائه می‌شود
تصویری دست شخصی که به واریس دست مبتلا است

درمان واریس راه های مختلفی دارد ولی مهمتر از آن این است که علت ابتلا به بیماری واریس را متوجه شویم. ورایس معمولا در قسمت دست، پا و صورت اتفاق می افتد که البته هرکدام دارای روش های درمانی مختلفی است در این مقاله به مراقبت ها و روش های درمان آن خواهیم پرداخت. اما نکته قابل ذکر معرفی بهترین پزشک برای درمان واریس است که پیشنهاد ما متخصصین کلینیک پزشکی آرت مدیک است.

جهت مشاوره رایگان یا رزرو نوبت فرم زیر را پر کنید

درخواست مشاوره

شماره ثابت کلینیک

شماره موبایل کلینیک

ارتباط از طریق واتساپ

درمان واریس دست
آنچه می‌خوانید
این صفحه را به اشتراک بگذارید
جهت رزرو نوبت با ما تماس بگیرید

درمان واریس دست چیست؟

دست‌ های ما سریع‌ تر از هر قسمت دیگری از اندام هایمان پیر می‌ شوند و می‌ توانند سن ما را بیشتر از آن چیزی که است، نشان دهند. زمانی که واریس دست رخ می دهد، رگ‌ ها برجسته خواهند شد. این بیماری نوعی گرفتگی در رگ‌ های دست می باشد که با نازک‌ شدن پوست این قسمت و به دلیل افزایش سن یا کاهش یافتن لایه های چربی زیر جلدی همراه خواهد بود. این کاهش چربی موجب می‌ شود رگ‌ ها در دمای بسیار بالا و روز های گرم، حتی وقتی که فرد فعالیت بدنی زیادی انجام می دهد، متورم خواهند شد و واریس دست ایجاد شود. این بیماری اکثرا در ناحیه مچ به وجود می آید و برای درمان کردن آن باید حتما به دکتر مراجعه کنید. واریس های دست را می توان از طریق اسکلروتراپی  (یک روش 15 الی 20 دقیقه ای) درمان کرد. اگر می خواهید از این روش برای از بین بردن واریس دست های خود استفاده کنید، پس از تزریق، باید به مدت 12 ساعت از دستکش های فشاری استفاده نمایید و می توانید بلافاصله به فعالیت عادی خود بازگردید.
البته اگر دچار این بیماری هستید، پس از درمان واریس دست خود، از انجام ورزش شدید پرهیز کنید. یکی از روش های درمان واریس اسکلروتراپی ورید های آن می باشد که روش بسیار ایمنی است. بیش از 30 سال است که از این روش استفاده می شود و هیچ عارضه جدی در مورد آن گزارش نشده است. پس از درمان واریس دست، این امکان وجود دارد که فرد بی ذمار برای بیست و چهار ساعت دچار تورم خفیف شود. درمان اسکلروتراپی بهترین و استاندارد طلایی برای درمان واریس دست است . در موارد نادر هم ممکن است از مینی فلبکتومی استفاده شود که نتیجه عالی و طولانی مدتی دارد.

انواع واریس دست 

واریس های دست، انواع مختلفی دارند که هر یک از آن ها نیر، علائم مخصوص به خودشان را خواهند داشت. انواع واریس دست عبارت است از:

 ۱• واریس کف دست که در اثر آسیب و ضربه در زمان استفاده از وسایل سنگین ایجاد خواهد شد و علائم آن نیز کبودی، ورم یا درد است.
۲•  واریس دست راست
۳• واریس دست چپ
۴• واریس انگشتان دست که دلیل اصلی آن کاهش وزن یا سن بالا می باشد. 
۵• واریس بازو که بیشترین نوع آن واریس عنکبوتی می باشد. این واریس به شکل تار عنکبوت خواهد بود و یک شبکه‌ از  مویرگ‌ های بنفش یا آبی پدید می آورد.
۶• واریس ساعد که آسیب دیدن دریچه سیاهرگی یا تجمع خون، از علت های ایجاد آن می باشد.
۷• واریس آرنج دست که با توجه به آن که آرنج امکان برخورد و آسیب بیشتری دارد، با ضربه به این قسمت رگ ها متورم می شوند.
۸• رگ‌های آبی که به خاطر کشیده‌ شدن غیر عادی رگ‌ ها در زیر پوست ایجاد خواهند شد.

تصویری از رگ های واریسی دست فرد مبتلا

علت واریس دست چیست؟

به طور کلی، واریس دست می‌ تواند کاملا طبیعی باشد، ولی اگر ظاهر بزرگ آن ها شما را آزار می دهد، ممکن است یک تهدید برای زیبایی‌تان باشد. گاهی اوقات، بزرگ شدن رگ‌ های دست به خاطر یک بیماری ورید جدی‌ مانند رگ‌ های واریسی است. همیشه بهترین راه این است که برای تشخیص صحیح و درمان واریس دست به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک می‌ تواند درمان‌ های موثری را برای درمان واریس دست، بهبود ظاهر دست‌ های رگ‌ دار و همچنین بهبود سلامتی با برگرداندن گردش خون  به شما پیشنهاد کند. برآمدگی ورید ها و همچنین واریس دست ممکن است به دلایل زیر به وجود آید.

 ۱• افزایش فشار خون برای طولانی مدت یا دمای بدن

زمانی که با دستان خود ورزش یا کار می کنید، جریان خون در این نواحی افزایش می یابد. از طرفی ورید ها در شرایط گرم تر متورم می شوند؛ چون که بدن خون را به سمت سطح پوست می فرستد تا خنک بشود. وقتی سرما می‌ خورید، رگ‌ها به‌ طور موقتی کوچک تر خواهند شد.

 ۲• افراد سالخورده

با افزایش یافتن سن، چربی بدن دوباره توزیع می‌ شود، پوست نازک‌ تر خواهد شد و رگ‌ ها برجسته‌ تر می گردند.

 ۳• ژنتیک

در صورت مبتلا شدن یکی از اعضای خانواده به واریس، ممکن است افراد نسل بعدی هم دچار این بیماری شوند.
۴• رگ های بزرگ و واریسی می توانند به خاطر تجمع خون در ورید بیرون به وجود بیایند.

 ۵• جنسیت

به طور کلی، بانوان بیشتر از آقایان مستعد مبتلا شدن به واریس دست هستند.

 ۶• اضافه وزن

اضافه وزن باعث می شود که فشار مضاعفی به روی سیاهرگ‌ های بدن وارد شود. در صورت بروز این اتفاق ممکن است که رگ‌ ها به منظور برگرداندن خون به سمت قلب بیشتر فعالیت کنند. در نتیجه فشار بر روی دریچه‌ ها زیاد می‌ شود و احتمال این که نشت کنند افزایش می‌ یابد.

۷• دریچه‌ های وریدی

 توجه داشته باشید که واریس دست، زمانی اتفاق می‌ افتد که دریچه‌ های یک طرفه درون ورید ها از سن آسیب دیده یا ضعیف شوند. دریچه‌ های وریدی به جای این که خون را برعکس جاذبه به سمت قلب نگه دارند، اجازه خواهند داد تا خون به داخل دست نشت کند.  

علائم و نحوه تشخیص واریس دست

علائم واریس دست متغیر است. برخی از بیماران هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند اما در هر حال مهم ترین علامت های واریس دست به صورت زیر هستند.

 ▪︎ درد و سنگینی در دست ها
▪︎ خارش و سوزش پوستی که بر روی سیاهرگ‌ وجود دارد.
▪︎ برآمدگی یا برجستگی سیاهرگ‌ ها
▪︎ تغییر در رنگ پوست
▪︎ زخم شدن پوست

تصویری از دستان شخص مبتلا به واریس دست

راه های درمان واریس دست

درمان واریس دست ممکن است شامل اقدامات خود مراقبتی، جراحی یا روش‌ های دیگر می باشد. روش‌ های درمان واریس دست اغلب به صورت سرپایی انجام می گیرند، به این معنی که معمولاً در همان روز ممکن است به خانه بروید. اگر به فکر هزینه درمان این بیماری هستید، می توانید از بیمه گر خود بپرسید که آیا درمان واریس دست یک هزینه تحت پوشش بیمه است یا خیر. اگر درمان واریس دست فقط برای بهبود ظاهر دست ها انجام شود (دلیل زیبایی)، ممکن است هزینه اش توسط بیمه پوشش داده نشود.

 درمان های خود مراقبتی 

درمان های خود مراقبتی برای از بین بردن واریس دست شامل ورزش یا پوشیدن دستکش مناسب هستند که می توانند به کاهش دادن درد رگ های واریسی شده کمک کرده و از بدتر شدن آن ها تا حد زیادی جلوگیری کنند. تمرینات ورزشی زیر می‌ توانند به درمان واریس دست کمک کنند:

 ۱•︎ فرهای دو سر بازو
2• تمرین های سه سر بازو
۳• ورزش‌ های ساعد

از طرفی، دستکش‌ فشاری که برای درمان واریس دست مورد استفاده قرار می گیرند، کارکرد شبیه به جوراب فشار برای بهبود واریس پا دارند. این دستکش ها از گردش یافتن خون حمایت خواهند کرد؛ در نتیجه سوزن‌ سوزن شدن یا درد دستان را کاهش می‌ دهند. دستکش واریس دست از التهابی که موجب ابتلا به آرتروز خواهند شد، جلوگیری می‌ کنند. اگر مراحل خود مراقبتی و دستکش های فشاری برای درمان واریس دست شما موثر نبود یا رگ‌ های واریسی‌تان شدیدتر هستند، پزشک ممکن است که جراحی یا سایر روش‌ های درمانی را توصیه کند. 

۱• اسکلروتراپی

پزشک متخصص ممکن است که به رگ های واریسی محلول یا نوعی فوم تزریق کند که باعث زخم شدن و همچنین بسته شدن ورید ها شود. با این روش درمانی در عرض چند هفته، ورید های واریس دست درمان شده محو می شوند. ممکن است لازم باشد که همان رگ، بیش از یک بار اسکلروتراپی شود. اسکلروتراپی نیاز به بیهوشی ندارد و می توان آن را در مطب پزشک ‌یا کلینیک های معتبر هم انجام داد.

 ۲• لیزر درمانی

 لیزر درمانی انفجار های شدید نوری را به ورید ها می فرستد که  موجب می شود واریس ها به آرامی محو و ناپدید شوند. در این روش درمان واریس دست از هیچ برش یا سوزنی استفاده نخواهد شد.

۳• روش مبتنی بر کاتتر با استفاده از فرکانس های رادیویی یا انرژی لیزر

این روش درمانی ترجیحا برای ورید های واریسی بزرگتر استفاده می شود. پزشک متخصص در این روش یک لوله نازک (کاتتر) را درون رگ بزرگ شده قرار می دهد و نوک آن را با استفاده از فرکانس های رادیویی یا انرژی لیزر گرم خواهد کرد. با برداشتن کاتتر، گرما موجب از بین رفتن رگ و بسته شدن آن می شود.

 ۴• بستن بالا و سلب ورید

این روش درمانی شامل بستن رگ واریسی شده قبل از پیوستن به سیاهرگ عمیق و همچنین برداشتن رگ از طریق بریدگی کوچک است. این یک روش سرپایی برای اکثر افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

اسکلروتراپی برای درمان واریس دست 

اسکلروتراپی نوعی روش غیر تهاجمی است که می توان از آن برای درمان واریس دست که سطحی هستند استفاده کرد. خیلی از افراد فکر می کنند که این روش فقط برای از بین بردن واریس های پا به کار می رود؛ در صورتی که کاملا اشتباه است و از اسکلروتراپی برای درمان واریس دست هم استفاده می شود. این روش شامل تزریق یک محلول پزشکی خاص به صورت مستقیم به ناحیه آسیب دیده می باشد تا دیواره های سیاهرگی فرو بریزد و در نهایت ناپدید شوند. این تکنیک سال ها است که توسط پزشکان و پرستاران استفاده می شود. با این حال، اخیراً در بین افرادی که به دنبال راه حلی مؤثر برای درمان واریس دست خود می گردند، تبدیل شده است. محلول پزشکی مورد استفاده در اسکلروتراپی با ایجاد کردن یک واکنش التهابی در ناحیه تحت درمان یعنی دست ها، عمل می کند. این واکنش باعث می‌شود که دیواره‌ های رگ های آسیب‌ دیده ملتهب بشوند، که موجب فروپاشی و در نهایت ناپدید شدن کامل آن ها خواهد شد. کل این فرآیند معمولاً سه تا چهار هفته به طول می انجامد و در طی آن بیماران شاهد بهبود وضعیت رگ های دست خود خواهد بود. بعد از تکمیل، اسکلروتراپی می‌ توان نتایج ماندگاری را با کمترین زمان استراحت یا ناراحتی مشاهده کرد. بنابراین این روش برای کسانی که برنامه‌ های روزمره شلوغی دارند، عالی است. 
یکی از مزایای استفاده از اسکلروتراپی دست شامل حداقل خطر و عدم نیاز به استراحت طولانی بعد از انجام آن خواهد بود که به افراد امکان می دهد تا بلافاصله پس از درمان به فعالیت های روزانه و عادی خود ادامه دهند. علاوه بر این، اسکلروتراپی بدون نیاز به درمان مکرر یا نگهداری خاص، نتایج طولانی مدتی را به بیمار ارائه می دهد. به طور کلی، اسکلروتراپی دست یک راه حل موثر و بسیار ایمن برای درمان رگ های دست در بعضی افراد با حداقل ناراحتی و حداکثر سود می باشد.

مراقبت های پیشگیری از واریس دست

در حال حاضر هیچ روش قطعی به منظور جلوگیری کردن از به وجود آمدن واریس در دست وجود ندارد. ولی با سبک زندگی سالم و همچنین انجام ورزش‌ های مناسب می توان از به وجود آمدن رگ های واریسی در دست ها جلوگیری کرد. اگر می خواهید که به این بیماری دچار نشوید، از مصرف  کرون نمک و چربی خودداری کنید تا به بهبود یافتن عروق خونی خود کمک کرده باشید. افراد می‌ توانند با تغییر دادن رفتار هایی که به واریس دست منجر می شوند، از بروز یافتن این اختلال تا حد زیادی جلوگیری کنند. نمونه‌ هایی از این تغییرات که در پیشگیری از ایجاد رگ‌ های واریسی دست موثر هستند، به شرح زیر می باشند.

 ۱• از بلند کردن اجسام و بار های سنگین با دستان خوو بپرهیزید. با توجه به این موضوع در زمام خرید، اجناس خریداری‌ شده خود را با یک چرخ‌ دستی حمل نمایید.
۲• رژیم غذایی خود را اصلاح کنید. به هیچ عنوان در وعده‌ های غذایی‌تان، مصرف کردن سبزیجات یا میوه‌‌ ها را به فراموشی نسپارید. با خوردن ویتامین C، دیواره رگ‌ های موجود در دست کمک تر می شوند.
۳• تا حد امکان سعی کنید که از گرما، دما و حرارت بالا اجتناب کنید. در زمان آشپزی کردن و شست‌ و شوی ظرف ها حتما از دستکش‌ مخصوص استفاده کنید و دست‌ هایتان را دائما با آب داغ یا حرارت شعله‌ ها تماس ندهید.
۴• از تماس دادن دستان خود با مواد شیمیایی جدا بپرهیزید. به طور کلی، استفاده از مواد شیمیایی را تا حد زیادی کاهش بدهید یا برای کاهش دادن اثرات منفی آن ها، از دستکش استفاده نمایید.
۵• مصرف دخانیات را به طور جدی، کنار بگذارید. عوارض سیگار بسیار مخرب است، آن ها را جدی بگیرید. با توجه به این موضوع با ترک کردن سیگار و سایر موارد، می‌ توانید از بروز واریس در دست های خود جلوگیری کنید‌.

سوالات متداول درباره درمان واریس دست

سایر خدمات

نظر کاربران

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها